Samopobijajuće tvrdnje i pogreška tu quoque

Neke filozofske tvrdnje jesu ili se barem čini da jesu samopobijajuće. Naprimjer eliminativni materijalist koji tvrdi da ne postoji značenje ili semantički sadržaj time pretpostavlja da njegova tvrdnja nema značenje niti semantički sadržaj. Ali iskaz može biti istinit (ili neistinit) samo ako ima značenje ili semantički sadržaj. Stoga tvrdnja eliminativnoga materijalista povlači za sobom da…

Nastavite s čitanjem

Athrabeth Finrod ah Andreth: Dijalog o Nadi

Svijet Međuzemlja mnogi su ljudi u novije vrijeme imali prilike upoznati zahvaljujući filmskih i televizijskim adaptacijama Tolkienovih djela. Dvije Jacksonove filmske trilogije (Gospodar prstenova i Hobit) i, nažalost, Amazonova grozota pustoši i sarumanizacija Međuzemlja zvana Prstenovi moći brojnima su poslužili kao odskočna daska u Međuzemlje. To što adaptacije Hobita i Prstenova moći potiču ljude na…

Nastavite s čitanjem

Što je pogreška ad hominem?

Kao što studenti logike znaju, nije svako pozivanje na autoritet pogrešno pozivanje na autoritet. Pogreška je počinjena samo kada navodni autoritet na koji se pozivamo ne posjeduje, zapravo, stručno znanje o predmetu o kojemu se raspravlja ili kada se može opravdano pretpostaviti da nije sasvim nepristran. Stoga, kada biste vjerovali da su PC-evi bolji od…

Nastavite s čitanjem